Thor Serisi

Thor Serisi

Marvel evrenlerinden bir başkasını ve Marvel mucizelerinden birini oluşturan Thor serisi, önemli bir İskandinav mitinin Holywood uyarlamasından gelirken, Thor serisi de Marvel evrenlerindeki kahramanlara bir alternatif olarak oluşturulmuş gibi görünüyor. Thor 1 filmi 2011 yılında gösterime girdiğinde aslında sinema seyircisi kuzeyli bir hikayeye ilk başta soğuk bakarak ön yargılı yaklaşmış; ancak filmi izleyen ve yere göğe sığdıramayan bilinçli seyirci tarafından Thor tam olarak keşfedildiğinde ise 2011 yılında sinema dünyası da yeni bir efsaneye kavuşmuş görünüyordu. Aynı zamanda Fantastik Thor serisi dünyanın en hızlı şekilde gişe rakamına ulaşan filmi olarak da ön plana çıkıyor.

Thor Karakteri Çok İyi Kurgulanmış

Thor serisi için ilk başta duyulan ön yargılardan biri Thor karakterinin sıkıcı ve tam bir süper kahraman olamamasıyla alakalı olurken, zaman geçtikçe Thor’un çok iyi kurgulanmış ve oldukça iyi bir şekilde vücuda getirilmiş önemli bir karakter olduğu da görülmüş oldu. Thor boxset satışlarının da gösterdiği üzere seyirci Thor karakterini çok severken; Marvel filmlerinde çok önemli olan “mantıksal altyapının iyi oturtulması” kavramı da Thor’un üzerinde çok iyi duruyor. Aynı zamanda merak edilen bir başka konu da Thor’un kuzeyli geleneklerine uygun olarak giyinip giyinmeyeceği olurken, Thor’un “kırık” olarak nitelendirilen Nescafe içen, dar kot pantolon giyen, yakışıklı ve pizza yiyen biri olması, karakteri kuzeyli yapısından çıkarıp daha batılı bir hale büründürüyor. Bir süre sonra da Thor, diğer Marvel kahramanları gibi her yaptığıyla sevilen ve onaylanan biri durumuna geliyor. İlk film sonunda da Thor’un “serseri tanrı” olarak da tanımladığını da söylemek yanlış olmayacak.

Thor Serisi Filmleri

Thor serisi kaç film sorusu için serinin 2011 ve 2017 yılları arasında gösterime girmiş üç adet filminden bahsetmek mümkünken, ilk Thor Filmi olan Thor 1’in 2011 yılında, Thor: Karanlık Dünya’nın 2013 yılında, serinin son filmi olan Thor: Ragnarok filminin de 2017 yılında gösterime girmesi Thor serisi kronolojik sıra için de izleyiciye bir başka bilgi veriyor. Seyirci ilk Thor filminde Thor karakterine iyice ısındıktan sonra ikinci filmde küçük çaplı mizah yanı sıra heyecan ve coşku yönünden de oldukça kazanımlar elde ederken, Loki adlı karakterin de filme verdiği oldukça fazla önemli özellikten de bahsetmek gerekiyor. Tabi Thor 2 filmi için Natalia Portman’a da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Portman’ın filme kattıklarının yanında serinin popülerliğini de oldukça arttırdığı kolaylıkla söylenebilir. Thor serisi boxet olarak da satışa sunulan serinin son filmi Thor 3: Ragnarok ise mizah aksiyon ve eğlenceyi çok iyi harmanlayıp seyirciye sunarken, filmin senaristinden yönetmenine kadar herkesin oldukça eğlendiği ve bunun sonucunda ortaya muazzam bir Thor serisin çıktığı kolaylıkla ifade edilebilir.

Oyuncular