The Ring | Halka Serisi

The Ring – Halka Serisi

Orijinal adı The Ring olan ve Türkçe’ye Halka olarak çevrilen The Ring – Halka serisi

2002 ve 2017 yılları arasında çekilen dört adet filmden oluşurken Halka 1’den başlamak üzere son Halka filmine kadar oldukça fazla hikâye barındırırken Halka serisinin aslında bir edebiyat serisi olduğunu ve filmlerin de kitapların uyarlaması olduğunu belirtmek gerekiyor. The Ring serisi ünlü Japon yazar Koji Suzuki tarafından yazılarak 1991 yılında basımı yapılmış Ringu adlı romanın bir uyarlaması olarak belirtilebilir. The Ring- Halka filmi bildiğimiz seriden farklı olarak ilk kez  1998 yılında Japonya’da gösterime girerken, yapımcıların daha iyi hasılat getireceği düşüncesiyle serinin ikinci filmi olarak göze çarpan The Rasen’i de aynı anda gösterime sokmaları, Rasen’in pek işine yaramayarak devam filmleri çöplüğüne atılmasına da neden oldu.

Halka – The Ring Serisi Detayları

Halka filmi Hollywood tarafından 2002 yılında gösterime girdiğinde tüm dünyada izleyicilerin uzun bir süre çevrelerinde her an gördükleri halka öğelerinden dahi çekinmelerine yol açarken, Samara adlı lanetli kızın garip hareketleri de The Ring – Halka boxset satışları için çok önemli kazanımlar sağladı. Samara filmde uzun saçlı ve akıl hastası bir genç kızı canlandırırken, serinin çekimi esnasında, serinin yönetmen koltuğunda oturan Gore Verbinski’nin Alfred Hitchcock’un 1954 yılındaki kült filmi Arka Pencere’sinden etkilendiği de seri için söylenebilecek önemli bir detay içeriyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde The Ring Boxset’in ilk piyasaya çıktığı gün iki milyon adet satış rakamına ulaşması da serinin başarısının da farklı bir boyuta taşınmasına neden olmuş durumda.

Halka Fimleri

The Ring – Halka serisi kaç film sorusu için dört adet Halka- The Rings filminden bahsetmek mümkünken, The Ring – Halka kronolojik sıra için 2002 yılındaki Halka, 2005 yılındaki Rings, 2006 yılındaki Halka 2 ve 2017 yılındaki Halka 3 filmleri belirtilebilir. 4 yılda çekilen üç adet filme ek olarak tam 11 yıl sonra gösterime giren Halka 3 filmi de serinin yeni filmi için on yılı aşkın süre beklenmesine değerken, serinin ilk filminden tam 13 yıl sonrayı ele alan Halka 3’ün serinin  ilk filmi olan Halka 1’de bulunan ve yedi gün içerisinde gerçekleşen korkunç bir can verme video kasetinin etkilerini taşırken; daha fragman aşamasında bile filmin oldukça büyük sükse yaptığı da dikkatlerden kaçmadı. Halka serisinin son filmi kadroya katılan Alex Roe ve Matilda Lutz gibi isimlerin başarılı performansına sahne olurken filmin senarist koltuğunda da Dream House ve House at the End of Street filmleriyle tanınan David Loucka’nın olması da seyircileri bir hayli heyecanlandırdı. Serinin bir filminin daha gösterime gimesi yönünde pazarlıkların devam ettiği de kulağımıza gelen bir diğer bilgi olarak belirtilebilir.

Oyuncular