The Man from Earth Serisi

The Man From Earth Serisi

The Man From Earth serisi 2007 yılında gösterime giren The Man From Earth ve 2017 yılında gösterime giren Dünyalı 2 filmlerinden oluşurken bu iki filmin dünyaca ünlü bir seri haline geldiğinden de bahsetmek gerekiyor. Filmin senarist koltuğunda Richard Schenkman otururken, serinin başrolünde ise David Lee Smith yer alıyor. Film serisi, çok elit bir üniversitede profesör olarak çalışan John Oldman’ın meslektaşlarına aslında yüzyıllardır yaşayan bir mağara adamı olmasını açıklamasıyla büyüleyici bir ölümsüzlük teması işlemesi yanında tarih boyunca kusursuz bir yolculuğun da kapısını açmış oldu. Bu yönleriyle The Earth From serisi içerdiği bilim kurgu ve fantastik öğelerin yanı sıra dram tarafıyla da ön plana çıkıyor.

Kusursuz Bir Hikâye

The Man From Earth serisi kaç film sorusu için serinin 2007 ve 20017 yıllarında çekilen iki filmden oluştuğu belirtilirken ikinci film için aynı zamanda filmin yönetmeni Richard Schenkman’ın yanında Jerome Bixby ve Emerson Bixby gibi isimler de yer alıyor. Film müziği Mark Hinton Stewart tarafından yapılırken, 10 yıl sonra çekilen film hem bir devam filmi hem de başlı başına önemli bir hikâye olarak da değerlendirilebilir. The Man From Earth boxset kendine has önemli bir izleyici kitlesi yaratırken, özellikle ikinci filmin sonunda film hakkında sosyal medyada oldukça çok yorum ve değerlendirmelerin yapıldığı görüldü. The Man From Earth serisinin ilk filmi 2007 yılında yayınlandığında, özellikle filmin sessiz sedasız gösterime girmesinden de kaynaklı izleyici kitlesi tam olarak oluşmamasına hatta The Earth From: Holocene boxset satışlarına da ilk başta çok fazla rağbet gösterilmemesine rağmen filmi izleyenler tarafından The Man From Earth’ın o güne kadar izledikleri en iyi film olduğunu belirtmeleri de oldukça önemliydi. Hatta seyircilerin bazılarının film kopyalarını el altından internet üzerinden yayınlamaları sayesinde film milyonlarca izleyiciye ulaştı ve on yıl sonra olsa bile serinin ikinci filmi gösterime girmeyi başardı. Özellikle toplam film bütçesi 1 milyon dolar bile olmayan The Man From Earth için elde ettiği başarının önemi oldukça büyüktü.

Dünyalı

Türkçe’ye “Dünyalı” olarak çevrilen seri filmleri, bir odanın içinde bulunan bir grup insan arasındaki bir buçuk saate yakın diyaloglardan oluşuyor. Özellikle felsefi düşünce yapısından hoşlanan sinema izleyicileri tarafından “kusursuz” olarak nitelendirilen bu durum, filmin tek solukta izlenebilmesini de beraberinde getiriyor. The Man From Earth serisi kronolojik sıra 2007 yılındaki Dünyalı 1 ve 2017 yılındaki Dünyalı 2 filmleri olarak ilerlerken serinin üçüncü filminin 2020 yılı itibariyle çekilebileceği de sinema dünyasında yüksek sesle dile getirilmeye başlandı bile. Sadece The Man From Earth konusu olarak değil, barındırdığı sinema değerleriyle de mutlaka izlenilmesi gereken bir film.

Oyuncular