Terminatör Serisi

Terminatör Serisi

Sinema tarihinin en efsanevi serilerinden biri olan Terminator serisinin 1984 yılında başlayan yolculuğuna 2019 yılındaki serinin altıncı filmiyle devam etmesi beklenirken, olağanüstü bilimkurgu serisi Terminator’ün Terminator 2: Juggment Day’in devamı olacağı açıklandı.

James Cameron İle Devam!

Terminatör serisi beyaz perdeye geri dönerken, altıncı filmin yönetmen koltuğunda son iki filmde olduğu gibi James Cameron’un oturacağı kesinleşti. Serinin beşinci filmi oldukça önemli oyuncu kadrosuna sahip olması 1 milyar doların üzerinde gişe yapmasına rağmen sinema eleştirmenleri tarafından gerekli beğeniyi alamasa da ismini en önemli bilimkurgu filmlerinden biri olarak sinema tarihine yazdırdı. Terminator serisi konusu olarak 1984 yılındaki ilk filmdeki hikâyeyi aynen devam ettirirken Terminatör serisi kronolojik sıra ise 1984 yılındaki Terminator, 1991 yılındaki Terminator 2: Kıyamet Günü, 2003 yılındaki Terminator 3: Makinelerin Yükselişi, 2009 yılındaki Terminator 4: Kurtuluş, 2015 yılındaki Terminator Genesis ve 2019 yılındaki Terminator 6’dan oluşuyor. Filmin devam serisinin yönetmenlik koltuğunda ise son filmde olduğu gibi James Cameron oturacak. Seri bu yönüyle kült bilim kurgu yapımları arasındaki yerini iyice sağlamlaştıracak.

Terminatör 3 Filminden Sonra Azalan Heyecanın Geri Gelmesi İçin Çok Önemli

Terminator serisi yakından incelendiğinde hem seyirci hem de eleştirmenler bakımından buluşulan ortak paydada Terminator 3 filminden sonra heyecanın düşmeye başladığı ifade edilmiş, serinin son filmi önemli bir gişe başarısına imza atmasına rağmen pek de olumlu eleştiriler alamadığı da göze çarpmıştı. Bu nedenle işin ekonomik boyutunun yanı sıra tüm dünyada kabul gören bir film yapma çabası yapımcı ve yönetmen tarafından oldukça önem verilen bir olgu olarak da dikkat çekiyor. Terminatör boxset için yeni bir film anlamına da gelen Terminator 6, daha önceki filmlerin çok eleştirilen kavramsal bozukluklarına da bir son vereceğe benziyor. Öyle ki serinin nerede başladığı ve nerede bittiği, insanlığın kurtarıcısı olarak adlandırılan John Connor’un ne yapmak istediği ve kötüye çalan yapısı, Skynet tarafından imza atılan eylemlerin enteresanlığının altıncı film için oldukça önemli birer ders niteliğinde olduğu James Cameron tarafından açıkça ifade ediliyor.

Yepyeni Bir Terminator Heyecanına Hazır Olun!

James Cameron beşinci filmdeki eleştirileri süzgecinden geçirdiğini ifade ederken, altıncı film için en çok güvenilen kişilerin de başında geliyor. Başarılı yönetmen gişe rakamları baz alındığında açık ara dünyanın en başarılı yönetmeni olarak ön plana çıkarken, 2019 yılının Temmuz ayında gösterime girecek Terminator 6’nın Terminator 2: Judgement Day filminin devamı olacağı ifade ediliyor. Terminatör serisi kaç film sorusu için şu an altı film tanımı yapılırken hepsinde başrol oynayan Arnold Schwarzenegger’in altıncı filmde de başrol oynayacağı kesinleşmiş durumda. Terminator serisi nasıl izlenmeli diye sorulacak olursa da filmlerin kronolojik sıralamayla izlenmesi tavsiye ediliyor.

Oyuncular