Tepenin Gözleri Serisi

Tepenin Gözleri Serisi

İlk kez 1977 yılında çekilen ve tüm dünyada fırtınalar yaratan Tepenin Gözleri filmi, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri sıralamasındaki yerini halen korurken, Tepenin Gözleri serisi 2006 yılında tekrar çekilerek seri haline getirildi. Hatta serinin ilk filmi sadece basit bir korku filmi kabuğundan çıkıp dram ve komedi unsurları içerirken Tepenin Gözleri 2 filmi de ilk filmin başarısını aynen devam ettirince, kült korku filmi tam bir seri haline gelmiş oldu. Filmin hem senarist hem de yönetmenlik koltuğunda yer alan Wes Craven dünyaca meşhur bir seri üretmeyi başarırken; filmlerdeki kan, ter, gözyaşı ve karanlığın yanı sıra dehşet verici müzikler de The Hills Have Eyes serisi için oldukça özel detaylar olarak göze çarpıyor.

Sıradışı İki Film

Tepenin Gözleri serisi kaç film sorusu için serinin 2006 ve 2007 yılında yapılan iki filmden oluştuğunu söylemek mümkünken, Tepenin Gözleri kronolojik sıra 2006 yılındaki Tepenin Gözleri 1 ve 2007 yılındaki Tepenin Gözleri 2 filmlerinden oluşuyor. Aslına bakıldığında 2006 yılındaki ilk filmin bütçesi ortalama bir Holywood yapımının oldukça altında kalarak 20 milyon doları dahi aşmamış olsa da filmin gişede kazandığı 500 milyon dolara yakın para, serinin ikinci filminin de bir an önce çekilmesine neden oldu. Özellikle 2006 yılındaki The Hills Have Eyes filminin ilki, 1977 yılındaki kült yapımın oldukça başarılı bir uyarlaması olarak görülürken, sinema eleştirmenlerinin olumlu anlamda şaşkınlıklarını gizleyemediklerini de belirtmek gerekiyor.

Seri Giriş Sahnesinden Son Sahnesine Kadar Olağanüstü Öğeler Barındırıyor

2008 yılında tüm dünyada Tepenin Gözleri boxset olarak da satışa sunulan seri başlangıcında nükleer bomba patlaması ve can alıcı bir müzikle seyirci karşısına çıkarken, bombanın olumsuz sonuçları nedeniyle sakat doğan çocukların varlığı da izleyiciyi derinden etkilemeyi başarıyor. Film Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin yaptığı nükleer denemelerle birlikte yerleşim yerleri boşaltmasını, ancak unuttuğu bir madenci kasabasında kalan insanların bu yönde unutulması sonucu nükleer bombaya maruz kalmalarını ve hayatta kalabilenlerin de bir ucubeye dönüşmelerini anlatıyor. Aynı zamanda Birleşik Devletler yönetimine çok kızgın olan bu kişiler The Hills Have Eyes boxset’de de görüleceği üzere hayatta kalabilmek için bölgeden gelip geçen insanları yerken, kalabalık bir Amerikan ailesinin benzincideki bir pompacı vasıtasıyla grubun tam merkezine düştükten sonra gelişen olaylar da filmin merkezinde yer alıyor.

Bir İskoç Efsanesinden Beyaz Perdeye

Tepenin Gözleri serisi fikriyle alakalı filmin yönetmeni Wes Craven kütüphanede tesadüfen ele geçirdiği 15. yüzyıl bir İskoç efsanesinden etkilendiğini gizlemezken, bu yönde yönetmenin hem araştırmacı zekâsı hem de uyarlama yeteneğinin oldukça iyi olması da gözden kaçmamış oluyor. Tepenin Gözleri henüz izlemeyenler için seyircisine harika bir korku filmi deneyimi sunarken, korkutmanın yanında hüngür hüngür ağlatmayı da ihmal etmiyor.

Oyuncular