Sığınak | Outpost Serisi

Sığınak – Outpost Serisi

Sığınak- Otpost serisi 2008 , 2012 ve 2013 yıllarında çekilmiş üç filmden oluşurken bu anlamda bir üçleme olarak da nitelendirilebilir. Doğu Avrupa’da devam eden savaşın Avrupa’da büyük yıkıma yol açmasının yanında paralı askerler tarafından özel görevle donatılmış bir grubun kendilerinden daha korkunç bir orduyla karşılaşmalarının anlatıldığı ilk filmde, korkunç ordu olarak adlandırılan topluluk yarım asırlık Nazi savaşçılarıdır. Bu Nazi savaşçıları üzerlerinde yapılan kimyasal deneylerden başarıyla geçen bu deneme esnasında hayatta kalan askerlerden oluşurken, Nazi askerlerinin bir insandan beklenmeyecek derecede korkunç yapıları da serinin ilk filmine damgasını vuruyor. Sığınak serisi işte bu şartlar altında oldukça ilgi çekici olmasının yanında elde ettiği gişe gelirleriyle de uzun süre konuşulmayı başarmıştı. 2008 yılı İngiltere yapımı Sığınak 1 filmi çok yönüyle izlenmeye değer. Filmin yönetmen koltuğunda Steve Barker otururken; oyuncu kadrosu ise Ray Stevenson, Michael Smiley, Mark Smith, Julian Wadham ve Richard Brake’den oluşuyor.

Sığınak 2 – Outpost: Black Sun

Orijinal adı Outpost: Black Sun olan Sığınak 2 filmi yine İngiltere yapımı olarak seyircinin karşısına çıkarken, 101 dakikalık film seyirciye aksiyon, gerilim ve korku türünün en iyi örneklerinden bir kesit sunmayı başarıyor.  Sığınak – Outpost boxset serisinde de görüleceği üzere ilk filmin devam filmi olan Sığınak 2’de 1945 yılına gelinmiş ve 2. Dünya Savaşı’nın artık kapanma evresinde önemli Alman bilin adamlarından Klausener’in ölümsüz bir Nazi ordusu yaratmak için yaptığı deneyleri göz önüne getirmektedir. Klausener’in ölümsüz bir ordu yaratma düşüncesinin yanında yeni bir teknoloji kullanarak bu ölümsüz orduyu son derece acımasız ve korkutucu hale getirmesi de filmin konusunu da oldukça ön plana çıkarıyor. Outpost boxset içerisinde yer alan Sığınak 2 filmi yönetmen koltuğu ilk filmde olduğu gibi Steve Barker’a emanet edilirken; oyuncu kadrosu da Richard Coyle, Clive Russell, Catherine Steadman, Gary McDonald ve Daniel Caltagirone’den oluştu.

Sığınak 3 – Rise Of The Spetsnaz

Orijinal adı Rise of The Spetsnaz olan ve Türkçe’ye Sığınak 3 olarak çevrilen serinin bu son filminde ilk iki filmdeki çalışmalar karşılığını almış ve dehşet saçan zombi ordusu ilerlemeye devam etmektedir. Bu arada Rus Özel Kuvvetlerinde çalışan Dolorov’un kaçırılarak getirildiği yer altı sığınağında gördüğü deneyler kan dondurucu olacaktır. Kieran Parker’ın yönettiği serinin bu son filmi oyuncuları Velibor Topic, Ivan Kamaras, Bryan Larkin ve Michael McKell’den oluşuyor. Sığınak – Outpost serisi kronolojik sıra ise 2008 yılında gösterime giren Sığınak 1, 20012 yılında gösterime giren Sığınak 2: Outpost Black Sun ve 2013 yılında gösterime giren Sığınak 3 – Rise Of the Spetsnaz filmlerinden oluşurken Sığınak – Outpost serisi kaç film sorusuna da üç film olarak cevap verilebilir.

Oyuncular