Patrondan Kurtulma Sanatı Boxset

Patronlardan Kurtulma Sanatı Serisi

Bir kara mizah film serisi olarak da nitelendirilebilecek ve iki filmden oluşan Patrondan Kurtulma Sanatı serisi bir işin sevilip sevilmemesi konusunda en önemli kriter olan patronlarla alakalı çekilmiş az sayıdaki filmlerden bazılarıdır. Orijinal adıyla Horrible Boxes serisi çalışanlarına liderlik ve önderlik etmede farklı özelliklere sahip olmaları gereken patronların çalışanlarının gözünde nasıl göründüğünden, onlardan nasıl kurtulacağına dair kara mizah içerirken; çalışanlar ve patronlarla alakalı önemli ayrıntılar içermesi bakımından da oldukça önemli bir seri olarak nitelendirilebilir.

Horrible Boxes Seri Filmleri

Orijinal adı Horrible Boxes olan ve Türkçe’ye Patrondan Kurtulma Sanatı olarak çevrilen serinin birinci filmi 2011 yılında yayınlandı. Amerikan yapımı olan 98 dakikalık film Türkiye’de de 12 Ağustos 2011 tarihinde gösterime girerken komedi ve suç türünün karışımı bir film olarak da değerlendirilebilir. Daha sonra iki filmden oluşan Patronlardan Kurtulma Sanatı boxset olarak da satışa sunulan serinin yönetmen koltuğunda Seth Gordon otururken, filmin senaryosunun da John Francis Daley ve Michael Markowitz tarafından yazıldığını da belirtmek gerekiyor. Horrible Bosses boxset tanıtımında da görüleceği üzere filmin oyuncu kadrosu Jennifer Aniston, Colin Farrell, Kevin Spacey, Jamie Foxx ve Jason Bateman’dan oluşuyor. Film yönetici asistanı olan ve beklediği konuma gelebilmek için günde 12 saat çalışan Nick’in dengesiz yönetici karşısında düştüğü durumları anlatıyor. Buna rağmen beklediği atamanın gerçekleşmeyeceğine inanan genç adamla birlikte, genç bir diş hekimi asistanının da diş hekiminin asılmalarına karşı alacakları tedbirler ve bu canavarlardan kurtulmak için yaptıkları planlar serinin ana konusunu oluşturuyor. Bu iki çalışan patronlarından sonsuza dek kurtulmak için dahice bir plan yaparken eski bir mahkumun bu konuda onlara verecekleri tavsiyeler de altın değerinde olacaktır.

Patrondan Kurtulma Sanatı 2 – Horrible Bosses 2

İlk filmin elde ettiği gişe başarısı ve filmin aldığı olumlu tepkiler serinin ikinci filmi Patrondan Kurtulma Sanatı 2’nin de çekilmesine neden oldu. 2014 yılında çekilen film oyuncu listesine Charlie Day ve Cristoph Waltz eklenirken 108 dakikalık film, serinin ilk filminin ette ettiği başarıyı aynen yakaladı. Bu filmde de patronlarından bunalan iki kafadar kendi işlerini kurmaya karar verseler de güvenilir olmayan bir yatırımcı tarafından sermayelerini kaybettiklerin de yatırımcının oğlunu kaçırarak fidye istemeye karar verirler. Eleştirmenler tarafından ilk filmin yanında biraz sönük kaldığı ifade edilse de ilk filmde süregelen mizahın bu filmde de aynen devam etmesi, sadece Türkiye’de erişilen gişe rakamının 415 milyon TL olması da filmi ön plana çıkarmaya yetiyor. Patrondan Kurtulma Sanatı serisi kronolojik sıra olarak 2011 yılındaki Patrondan Kurtulma Sanatı 1 ve 2014 yılındaki Patrondan Kurtulma Sanatı 2 olarak bir sıralama yapılması gerekmekle birlikte; Patrondan Kurtulma Sanatı serisi kaç film sorusuna verilecek cevap da iki film olarak verilebilir.

Oyuncular