Paranormal Activity Serisi

Paranormal Activity Serisi

Paranormal Activity serisi dünya genelinde kendine ait önemli bir hayran kitlesine sahip olmakla birlikte, ailelerin başından geçen paranormal olayların anlatıldığı ve seyircinin bu yönde oldukça değişik tatlara ulaşabildiği bir seridir. Bu yönde Amerikan ailelerinin doğaüstü olaylarla karşılaşması ve bu yönde önemli bir korku filmine doğru kayan hikâye Oren Poli tarafından hazırlanmıştır. Paranormal Activity serisi ilk filmi 2007 yılında yayınlanırken, serinin halen devam ettiği de bir başka ayrıntı olarak göze çarpıyor. Paranormal Activity film serisi 2019 yılından sonra da devam edecek gibi gözüküyor.

Paranormal Activity Serisi Detayları

Paranormal Activity serisinin ilk filmi Paranormal Activity 1 gösterime girdiğinde oldukça çok beğenilirken, farklı çekim tarzlarıyla da o zamana kadar çok da denenmeyen bir tarzı beyaz perdeye kazandırmıştı. İlk filmin oldukça fazla ses getirmesinin yanında oldukça değerli gişe rakamları yakalaması sonucunda serinin diğer filmleri de hızla gösterime girdi. Paranormal Activity boxset olarak da satışa sunulan set içerisinde sadece dördüncü filmin diğerleri kadar beğenilmediği ifade ediliyor. Gerçi gişe rakamları olarak ilk üç filmden çok da aşağıda kalmayan Paranormal Activity 4 filminin yaptığı gişe sonucu serinin beşinci filminin de aynı şekilde zaman geçirmeden gösterime girmesi de serinin bir başka ayrıntısı. Serinin ilk üç filminde ilk filmde yakalanan başarılı hava aynen devam ederken; olayların da birbirinin devamı olduğu kolaylıkla göze çarpıyor. Bunların yanında filmdeki korku öğelerinin oldukça fazla ve kaliteli olması filmler boyunca izleyiciyi koltuklarında çivilirken, dördüncü film için yapılan eleştiriler arasında korku öğelerinin ilk üç filmin gerisinde kaldığıyla alakalı önemli tespitler de göze çarpmaktaydı. Hatta eleştirmenler tarafından dördüncü film konusunda yaşanan hayal kırıklığı serinin dört filmde kalması yönünde olurken; Paranormal Activity Boxset’e de eklenen beşinci filmin de dördüncü filmin aksine oldukça iyi yorumlar aldığı da göze çarpıyor.

Paranormal Aktivite Serisi Toplam Film Sayısı

Paranormal Activity serisi kronolojik sıra ayrıntılı olarak incelenecek olursa 2007 yılındaki Paranormal Activity, 2010 yılındaki Paranormal Aktivite 2, 2011 yılındaki Paranormal Activity 3, 2012 yılındaki Paranormal Activity 4, 2014 yılındaki Paranormal Activity: İşaretliler ve 2015 yılındaki Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu olmak üzere Paranormal Activity serisi kaç film sorusuna da serinin altı filmden oluştuğu söylenebilir. Seri genel anlamda oldukça başarılı ve sinema tarihinde bu yönde yapılan en başarılı işlerden biri olarak işaret edilirken, 2019 yılı ile birlikte serini yedinci filminin de gösterime girmesi bekleniyor. Asıl olan insanoğlunun bilinç altındaki korkularıyla yüzleşerek onların üzerine gitmesi olarak belirtilen film senaryosu bu yönüyle de oldukça başarılı olmuşa benziyor. Paranormal Activity serisinin hiçbir filmini daha önce izlememiş seyircilerin ilk filmden başlayarak sıralı olarak son filme ulaşmaları da bir başka tavsiye.

Oyuncular