Maymunlar Cehennemi Boxset

Maymunlar Cehennemi Serisi

Maymunlar Cehennemi serisi sinema tarihinin en iyi birkaç bilim kurgu serisinden biri olarak tanımlanırken özellikle serinin ilk iki filminin daha da ön plana çıktığı söylenebilir. Albay George Taylor’un yönetimindeki astronot ekibi yüzyıllar boyunca uzayda sürülmelerinin ardından esrarengiz bir gezegene çakılıp gezegeni keşfetmeye başlarlar. İlk olarak gezegen ıssız olarak gözükse de gezegenin aslında konuşan akıllı maymunlar tarafından dilsiz hayvan görünümlü insanları kontrol edilmek üzere kullandıkları görülecektir. George da maymunlar tarafından yakalanmış ve dünyaya geri dönmenin yolunu aramaya başlamıştır. Maymunlar Cehennemi seri sıralaması da böylece başlamış olur.

1967’den Günümüze Gelen Seri

Planet of the Apes Serisi efsanesi ilk olarak 1967 yılında başlarken, modern anlamda Maymunlar Cehennemi Serisinin 2011 yılında yeniden beyaz perdeye aktarıldığını da belirtmek gerekiyor. Beş filmden oluşan orijinal serinin devam filmi olarak nitelendirilen  Maymunlar Cehennemi – Planet of the Apes’in elde ettiği büyük başarının ardından devam filmlerinde oynaması için bir servet teklif edilen Charlton Heston’un performansı da oldukça etkileyici. Maymunlar Cehennemi boxset tepkilerinden de görüleceği üzere Heston’un yanında John Brent’in performansı da oldukça etkileyici. Serinin devam filminde Maymunlar gezegeninin yeniden keşfedilmesinin yanı sıra yer altında maymunlardan gizlenen radyoaktif ve telepatik insanlar filmi farklı bir boyuta götürüyor olsa da film için yapılacak belki de tek eleştirinin serinin devam filminde maymunlara daha az yer verilmesi olarak belirtilebilir.

Serinin Üçüncü Filmiyle Beraber İşler Karışıyor

2014 yılında gösterime giren serinin üçüncü filmi ile birlikte seride çok önemli olan zaman yolculuğu temalarının da kapıları açılmış oluyor. Ancak böylelikle serideki karmaşıklıklar da iyice gün yüzüne çıkıyor. Serinin ikinci filminin sonunda gezegenlerinin yok olmasına rağmen felaketten kurtulan akıllı maymunlar devam filminde kendilerini filmin yapım tarihi olan 1971 yılında bulurken, insanların maymunları keşfetmesi önce tüm dünyada büyük sükse yaparken daha sonra maymunların insan hayatını tehdit ettiği düşünülerek onları yok etme düşüncesi serinin bir hayli ferahlamasına da yer açıyor. Ayrıca serinin şu ana kadarki tüm filmlerini bünyesinde barındıran Planet of the Apes boxset tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de satışa sunuldu.

Maymunlar Cehennemi Serisinin film Sıralaması

1960’lı yıllarda başlayan Maymunlar Cehennemi serisi eski filmleri düşünülmeden orijinal anlamda incelendiğinde beş filmden oluşurken; Maymunlar Cehennemi serisi kronolojik sıra için; Maymunlar Cehennemi, Maymunlar Cehenneminin Altında, Maymunlar Cehenneminden Kaçış, Maymunlar Cehenneminde İsyan ve Maymunlar Cehennemi için Savaş filmlerinden bahsedilebilir. Seriye ek olarak televizyonda da yayınlanmaya başlayan Maymunlar Cehennemiyle alakalı maymunlar Cehennemi Başlangıç ve Maymunlar Cehennemi şafak Vakti filmlerinden de bahsetmek gerekiyor. Böylelikle Maymunlar Cehennemi serisi kaç film sorusu için de orijinal serinin beş filmden oluştuğunu söylemek de mümkün.

Oyuncular