Harry Potter Serisi

Harry Potter Serisi

İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından toplam yedi kitap olarak yazılan fantastik romanlar konusunda yeni bir çığır açan ve daha sonra sinemaya uyarlanan, son yılların en önemli sanatsal işleri sıralamasında en üst sıralarda yer alan Harry Potter film serisi tüm dünyada milyonlarca sinema izleyicisine ulaşırken, serinin her filminin bir milyar dolar civarında gişe yapması da oldukça ilgi çekiciydi. Harry Potter serisi filmlerinin yanı sıra edebi yönüyle de edebiyat tarihine geçmiş bir eser olmakla birlikte, örneğin serinin yedinci kitabının piyasaya çıktığı gün Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 saat içinde 8.5 milyon satış rakamına ulaşması da başka bir dünya rekoru olarak ön plana çıkıyor.

Harry Potter Film Detayları

Harry Potter filmlerinin henüz ikincisi çıktığında oluşturulan Harry Potter boxset satışları tüm dünyada filmlerin elde ettiği gişe rakamlarının %12’sine denk gelmekle birlikte 2018 yılı itibariyle Harry Potter serisinin 8 filmden oluştuğunu belirtmek gerekiyor. Bu yönde 8 filmlik Harry Potter serisi boxset tüm ülkelerde satışa sunulmuş durumda. Harry Potter filmleri için konu özeti yapılacak olursa da Harry Potter 10 yıl boyunca hiç sevmediği teyzesi ve onun ailesiyle yaşarken; anne babasının ölümlerinin de kendisine anlatıldığı gibi olmadığını keşfedecek, aynı zamanda hiç başvuru yapmamasına rağmen Hogwards Cadılık Okulu’ndan kendine davet mektubu geldiğinde kendisinin de bir büyücü olmadığını anlayacak ve okulda bitmek bilmeyen önemli maceralar yol açacaktır. Harry Potter ilk başta çocuklara hitap eden bir seri olarak düşünülse de serinin her ülkede ve her yaştan yüzbinlerce hayranının olduğu bilinmekle birlikte, serinin bir kitabının hayranlar tarafından ortalama okunma süresinin ise iki günden az olduğu da önemle belirtilmesi gereken bir başka husus.

Harry Potter Serisi Kaç Filmden Oluşuyor?

Harry Potter serisi kaç film sorusuna şimdilik verilecek cevap serinin sekiz filmden oluştuğu yönünde olurken, kitapların yazarı olan Rowling’in bir kitap daha yazmayı düşündüğü, bu yönde yapımcıların da hazırolda bekledikleri gözlerden kaçmıyor. Harry Potter serisi kronolojik sıra Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Harry Potter ve Ateş Kadehi, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 olmak üzere sekiz filmden oluşuyor. Ancak serinin devam filmlerinin  yenilerinin çekileceğine kesin gözüyle bakılırken, Harry Potter serisinde yer alan canavarların konu edildiği beş Hollywood yapımının da yolda olduğu ve sekiz yıl içerisinde hayata geçirileceği ifade ediliyor. Harry Potter serisi elde ettiği başarılara paralel olarak büyük bütçeli filmler kategorisinde elit sınıfta yer alırken, ortalama bir film bütçesinin 150 milyon doların üzerinde olduğu da biliniyor.

Oyuncular