Büyük Hazine Serisi

Büyük Hazine Serisi

Gates ailesinin altı kuşak boyunca hazine peşinde koşmasını ve bu yönde tarihle ilgilenenler tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde deli olarak görülmelerinin anlatıldığı, kimselerin mevcut olduğuna inanmadığı bir hazinenin peşinde koşmasının anlatıldığı Büyük Hazine Serisi 2004 ve 2007 yıllarında gösterime giren iki filmiyle ciddi anlamda dikkat çekerken, beklenenin oldukça üzerinde gerçekleşen gişe rakamları da National Treasure serisi için oldukça önemliydi. Serinin üçüncü filminin de daha iddialı bir şekilde 2019 yılında gösterime girmesi bekleniyor. Bu arada ilk iki filmden oluşan Büyük Hazine boxset satışlarının tüm dünyada devam ettiğini de belirtmek doğru olacaktır.

National Treasure Serisi İlk Film

2004 yılında gösterime giren Büyük Hazine serisi ilk filminde birkaç kuşaktır hazine peşinde koşan Gates ailesinin bayrağı devralan son üyesi Benjamin Franklin’in, Orta Doğu’da Tapınak Şövalyeleri hazinesi areyışını konu ediyor. Ancak bu arayış hazinenin Bağımsızlık Bildirgesi’nin arkasında olduğunun düşünülmesiyle iyice gizemli bir hâl alacak, bu konuda Franklin bir hayli uğraş sarfedecektir. Çünkü hazineyi bulmanın yanında, hazineyi çalabilmek de oldukça zor ve önemlidir. National Treasure boxset olarak da kolayca erişilebilen serinin ilk filminni oyuncu kadrosu Nicolas Cage, Diana Kruger, Sean Bean, Justin Bartha ve Harvey Keitel’den oluşurken, serini ilk filminin yönetmen koltuğunda ise Jon Turteltaub  oturuyor. Filmin senaryosu ise Jim Kouf ve Oren Aviv imzalı.

Büyük Hazine Sırlar Kitabı

Orijinal adı National Treasure 2: The Book of Secrets olan ve 2007 yılında gösterime giren serinin ikinci filmi Büyük Hazine Sırlar Kitabı filmi yönetmen ve oyuncu kadrosunu büyük ölçüde korurken kadroya Jon Voiht’in katılması oyuncu kadrosunu daha da güçlendirdi. 2004 yılında gösterime giren Naional Treasures filminin devamı olan National Treasure 2: The Book of Secrets filmi Abraham Lincoln suikastinin izini sürerken ardındaki gizemlerin çözümü için de oldukça çaba sarfeden Ben Gates’in aksiyon ve heyecan dolu hikayesini beyaz perdeye taşıyor. Büyük Hazine serisi kronolojik sıra ise 2004 yılındaki Büyük Hazine, 2007 yılındaki Büyük Hazine 2: Sırlar Kitabı ve  2019 yılında gösterime girecek Büyük Hazine 3 filmi olarak açıklanabilir. Böylelikle Büyük Hazine serisi kaç film sorusu için verilecek ise 3 film olacaktır. İlk iki filmin yaptığı 815 milyon dolar gişe hasılatının yanında, serinin üçüncü filminin gösterime girmesinin gecikmesi ise dönemsel bilgilere ve tarihi gerçeklere hâkim olmanın zorluğundan geçtiği belirtilirken, senaryo sürecinin yıllara yayıldığı da biliniyor. Ancak ortaya çıkan sonucun hem bol aksiyonlu hem de bol eğlenceli olması kesin gibi görülüyor. Nicolas Cage’in yanında filmin yönetmeninin de yeni film için oldukça emek harcadığı ve yeni filmden beklenen gişe rakamının 500 milyon doların üzerinde olması da Büyük Hazine serisi son filmi için diğer önemli ayrıntılar.

Oyuncular