Blade Runner Serisi

Blade Runner Serisi

Blade Runner serisi ilk filmi için 1982 yılındaki filmden bahsetmek gerekli olmakla birlikte, Harrison Ford’un geçen 35 yılda oldukça fazla şeyin değiştiğini söylemesi de oldukça önemliydi. Blade Runner serisi milyonlarca sinema izleyicisi için o ana kadar izledikleri en iyi film olduğunun belirtilmesinin yanında, filmlerin ana konusunu oluşturan insan görünümde robotlar üzerinden insanlığa verilen mesajlar da oldukça önem taşıyor.

Harrison Ford İle Ryan Gosling Başrolde

Bıçak Sırtı serisi ikinci filmi olarak nitelendirilen ve ilkinden tam 35 yıl sonra 2017 yılında gösterime giren Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı filminde, ilk filmde yaşananların tam 35 yıl sonrası anlatılıyor. 1982 yılındaki ilk Blade Runner filminde de muazzam bir performans sergileyen Harrison Ford bu filmde de başrolde yer alırken, Altın Küre ödüllü Ford’a Kanadalı genç aktör Ryan Gosling de eşlik ediyor. Harrison Ford ilk filmde canlandırdığı Rick Deckard karakterine 35 yıl sonra yeniden hayat verirken 35 yılda oldukça fazla şeyin değiştiğinden de bahsetmeden geçemiyor. 2018 yılında Blade Runner boxset olarak 1982’deki ilk filmle birlikte piyasaya sürülen ve ilk haftada 500 bin rakamını deviren Blade Runner için Harrison Ford 35 yıl sonra aynı rolde oynamasının akıl alma olduğuna dikkat çekerken, ikinci filmin yapılacağına çekimlerin başladığı ana kadar inanamadığını, ancak ortaya ilk filmden kat be kat daha iyisinin çıktığını belirtiyor. Aynı zamanda Harrison Ford 35 yıl önce canlandırdığı karakteri bir ileri boyuta taşıdığı için de oldukça mutlu olduğunu da vurguluyor. Bıçak sırtı boxset satışlarının Türkiye’de de oldukça iyi olduğundan da bahsetmek gerekiyor.

Blade Runner Film Serisi Detayları

Blade Runner serisi için belirtilmesi gereken olguların başında 35 yıl sonra serinin devamının çekilmesindeki zorluklar yer alırken, bu yönde ikinci filmin izlenebilmesi için seyirciye daha iyisinin sunulması en büyük zorunluluk olarak yer alıyor. Blade Runner serisi ikinci film için bu durum büyük ölçüde sağlanmış gözüküyorken, ilk filmin üzerine inşa edilen ikinci filmin teknik anlamda da oldukça başarılı olduğu ve filmden keyif almak için ilk bölümün izlenmiş olması da gerekmiyor. Blade Runner serisi kronolojik sıra olarak 1982 yılındaki Blade Runner yanına 2017 yılı yapımı Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı filmi eklenirken Blade Runner serisi kaç film sorusuna da iki film olarak cevap verebilmek mümkün. Filmin yönetmeni tarafından Blade Runner serisinin ikinci filmi için dile getirilen “arkanıza yaslanın, bir kahve alın, ışıklar sönsün ve kendinizi hikâyenin akışına bırakın” söylemi de oldukça önemli. Ek olarak serinin ikinci filminde 35yıl önceye göre oldukça artan teknolojik gelişmeler de oldukça önemli bir yer tutuyor. Gosling ise serinin ilk filmi çekilirken 2 yaşında olduğunu hatırlatarak bu serinin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti de sıkça dile getiriyor.

Oyuncular