Alis Harikalar Diyarında Serisi

Alis Harikalar Diyarında Serisi

Lewis Carrol’un dünyaca ünlü romanlarının uyarlaması olan ve kitapların meydana getirdiği etkinin birebir benzerini yaratan Alis Harikalar Diyarında serisi artık 19 yaşına basan Alice’in Kırmızı Kraliçe’ye olan ilk ziyaretinden yıllar sonra tekrar Yer Altı Diyarına geri dönmesi ve Kırmızı Kraliçe’yle yüzleşme çabaları yer alıyor. 2010 yılındaki serinin ilk filminden 6 yıl sonra gösterime giren Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden filmi ise gelişen film teknolojisinin de katkısıyla izleyiciye harika bir film vadediyor. Özetle Alice in Wonderland Serisi her yönüyle sinema tarihine geçmiş önemli bir seri olarak göze çarpıyor.

Serinin Birinci Filmi Alice Harikalar Diyarında

Orijinal adı Alice In Wonderland olan ve Türkçe’ye kitabı ile aynı isimde çevrilen Alice Harikalar Diyarında filmi, Alice’in Yer Altı Diyarına geri dönerek Kırmızı Kraliçe ile yüzleşmesini konu alıyor. Kitaptaki ana hikâyenin beyazperdeye çok başarılı bir şekilde aktarılan 1 saat 49 dakikalık serinin bu ilk filmi 2010 yılında gösterime girerken ünlü yönetmen Tim Burton imzası taşıyor. Filmin  başrol oyuncuları ise Johnny Depp, Helena Bonham Carte, Anne Hathaway, Crispin Glover ve Mia Wasikowska’dan oluşurken filmin gişe başarısının yanında, sinema eleştirmenlerinden aldığı önemli olumlu eleştirilerden de bahsetmek gerekiyor.

Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden

Alice Harikalar Diyarında serisinin ilk filminin elde ettiği önemli başarılardan sonra aslında ikinci filmin daha bir kısa sürede vizyona gireceği düşünülürken, ikinci film için 6 sene beklenilmesi de oldukça dikkat çekici bir detay olarak göze çarpıyor. İkinci filmin gösterime girmesinden hemen sonra önce Amerika, daha sonra Avrupa ve ardından tüm dünyada satışa sunulan Alice Harikalar Diyarında boxset satış rakamları olarak da beklenenin oldukça üzerine çıkmayı başardı. 2010 yılındaki ilk filmin ardından 2016 yılında Alice Through The Looking Glass ismiyle gösterime giren film, ilk filmdeki kadronun yeniden birleşmesi olarak da nitelendirilebilirken, Johnny Depp, Helena Bonham Carte, Anne Hathaway, Crispin Glover ve Mia Wasikowska gibi oyunculara ek olarak Sasha Baron Cohen ismi de dikkat çekiyor. Ayrıca Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinde filmi filmden hemen önce hayatını kaybeden Alan Rickman’ı seyircinin karşısına çıkaran son proje olma özelliğini de taşıyor. Filmde Alice, harikalar diyarında gözünü açmasının ardından, diyarı yok etmeye çalışan Zaman Lordu’yla mücadele ederken; ona bu yönde yardımcı olacak yegâne unsur büyülü âsâ olacaktır. Alice in Wonderland boxset olarak da satışa sunulan Alice Harikalar Diyarında serisi kronolojik sıra 2010 yılında gösterime giren Alice Harikalar Diyarında ve 2016 yılındaki Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinde filmleriyle devam ederken Alice Harikalar Diyarında serisi kaç film sorusu da iki film olarak cevabını bulacaktır. Serinin üçüncü filmiyle alakalı da gelecek günlerde sürpriz bir müjde gelebilir.

Oyuncular