96 Saat | Takip Serisi

96 Saat: Takip Serisi

İlk başlarda bir seri olarak öngörülmeyen ve 96 saat adıyla yayınlanan serinin ilk filminin ardından, ilk filmi de içine alan ve “Taken” olarak adlandırılan 96 Saat: Takip serisi iki filmle daha devam ederken serinin ikinci filminin ilk filmle pek bağlantılı olmadığı da dikkat çekmişti. Bu yönde orijinal adı “Taken” olan ve Türkçe’ye 96 Saat: Takip olarak çevrilen üçleme, ilk filmin ilk dakikalarından itibaren muhteşem oyuncu performansı ve aksiyon sahneleriyle izleyiciyi etkisi altına alırken Taken serisi de ismini sinema dünyasına altın harflerle yazdırmış oluyor. Sadece başrol oyuncularının değil filmdeki tüm cast ekibinin gayet özenli seçildiği belli olan seride aynı zamanda film kalitesi de en çok ortaya çıkan özellikler olarak göze çarpıyor. 96 Saat: Takip Boxset olarak da satışa sunulan seride adalet duygusunun sarsılmasına yol açacak derecede rahatsız karakterler rol alırken, serideki şiddet ve aksiyon sahneleri halen bile konuşulmaya devam ediyor.

96 Saat: Taken Film Detayları

Serinin ilk filmi olan 96 Saat: Takip, orijinal adıyla Taken filmi, kızının kaçırılışını cep telefonu konuşmasında öğrenen ve oldukça çaresiz bir şekilde buna engel olamayan eski bir ajanın kızını bulmak için verdiği mücadele tüm heyecanıyla beyaz perdeye aktarılırken, kendisi Los Angeles’te ancak kaçırılan kızı Paris’te olan Bryan’ın aksiyon dolu hikayesi izleyiciyle buluşuyor. Taken 1 filmi 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa ortak yapımı olurken filmin yönetmen koltuğunda Pierre Morel oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Jenssen, Katie Cassidy ve Holly Valance yer alıyor.

Taken 2 Filmi

İlk filmden dört yıl sonra 2012’de gösterime giren Taken 2 ya da Türkçe’ye çevrildiği ismiyle Takip: İstanbul filminde; ilk filmdeki dehşet ortamından kızını kurtaran ancak çete elemanlarından birini öldüren Bryan’ın İstanbul’da tatil yapan karısının kaçırılışını anlatırken; Bryan’ın bu sefer kızının da yardımıyla çete elemanlarını avlaması anlatılıyor. Taken boxset olarak Türkiye’de de oldukça iyi satış rakamları yakalayan serinin ikinci filminde yönetmenlik görevinde bu kez Olşver Megaton’u görüyoruz. Filmdeki oyuncu kadrosu değişmezken, İstanbul’da geçen aksiyonda Cengiz Bozkurt da polis rolüyle karşımıza çıkıyor.

Taken 3

96 Saat Takip kronolojik sıra için serinin son filmi olma özelliğini koruyan Taken 3 ya da Türkçe’ye çevrilmiş şekliyle Takip 3: Son Karşılaşma 96 Saat Takip serisi kaç film sorusunun üç filmde kaldığını izleyiciye aktarıyor. Serinin bu son filminde Bryan devletteki görevinden ayrılıp kendine sakin bir yaşam kurmak isterken birdenbire bir cinayet zanlısı olarak gösterilmekte ve bu konuda peşindeki inatçı dedektifle de mücadele etmek zorunda kalırken, bir süre sonra kendi adaletini kendi sağlamanın dışında da bir seçeneğin kalmadığını görecektir. Taken 3 filmi yönetmen ve oyuncu kadrosu serinin ikinci filmiyle aynı olmakla birlikte ekibe yeni katılan Forest Whitaker ve Dougrayy Scott gibi isimlerden de bahsetmek gerekiyor. Serinin dördüncü filminin yayınlanmayacağı ve serinin üç filmle sona ereceği de yakın bir zaman önce açıklandı.

Oyuncular