Cosmos Bir Uzay Serüveni Türkçe Dublaj izle

Cosmos Bir Uzay Serüveni Türkçe Dublaj izle

Yükleniyor
Reklamı Geç

Filmin Konusu

2014 yılının başlarında TV-PG tarafından yapımı üstlenilen bu harika belgeselin ilk sezonu toplam 13 bölümden oluşuyor. Neil deGrasse Tyson’ın sunumunu yaptığı Cosmos Bir Uzay Serüveni isimli belgesel bilmediğimiz ve tahmin bile edemeyeceğimiz şeyleri bizlere en iyi şekilde aktarıyor. Evrenin bile var olmadan öncesi hakkında bir şeyler bilmek istemez miydiniz? Cosmos İngilizcede Evren anlamına gelmektedir. Yunan dilinde ise Kainat anlamını taşır.
Hayatımıza dair nereden nasıl geldiğimizi ve tam olarak kökenimizi bizlere en basit ve anlaşılabilir şekilde aktaran Cosmos onlarca ülkede izlenmiş ve şimdiye dek neredeyse dünyanın 3/1’i tarafından izlenmiş durumdadır. Şimdiye kadar yapılan belgeseller arasında en çok izlenen iki belgeselden biridir.
Türkçe seslendirmesinde görev yapan Haluk Bilginer’in muazzam sesi ile belgesel izlemenin keyfi de bir bambaşka oluyor. Hayal gücünüzün doruklarına çıkaracak Cosmos bir uzay serüveni tüm tabuları yıkmaya gelmiş gibi duruyor. Cosmos belgeselinin ana amacı evrende bulunan sorgulanmamış hiçbir şey bırakmamaktır. Her şeyi sorgularsak işte o zaman bilim gerçekleşmiş olur. Belgeseli bir film tadında yapılan Cosmos bizlere duygu bakımından yüklü anlarda yaşatıyor.
Comos’ta her ayrıntıya değinilmiş ve bizlere özgür biz beyin düşüncesi ile her şey aktarılmış. Comos diğer yandan Kozmoloji ile bağıntılıdır. Kozmoloji’nin anlamı ise bütünlük ve düzen anlamına gelmektedir. Komoloji’nin içinde düzeni oluşturan bütün unsurlar bulunmaktadır. İngilizce yazılışı Cosmologia’dır. Kozmoloji özellikle gök bilimi ve fizik ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bilim ve fiziksel yönden Dünya’nın ve bizlerin gelişebilmesi için Kozmoloji her zaman ihtiyaç duyulan bir bilim dalı olacaktır. Kozmoloji bilimi aynı zamanda Tanrının varlığını bir bütün olarak kabul etmiş bir daldır. Çünkü bu kadar harika ve özene bezene oluşmuş bir evren kendi kendine yaratılmış olamaz, böyle birşey imkansızdır..! Dünya dışında bir evren olduğunu kurma hayalleri ilk olarak İtalya’da başlamış ve düşünce özgürlüğü olmayan bir ülkede bu tür fikirleri dile getirmenin cezaları da oldukça büyük ödenirmiş. Fakat tanrının böyle bir evreni yaratmasına aşık olmanın verdiği tapma duygusuna kimsenin gücü yetmemiş ve zaman geçtikçe evreni merak edenlerin sayısı da artmıştır. Kainat meraklıları özellikle 16. Yüzyıldan itibaren azımsanmayacak şekilde çoğalmışlardır. Evrenimizin büyük patlama, yani Big Bang ile var olmaya başladığı ve Dünya ve insanlığın evrenin büyümeye başladığı günden beri en son var olan şeyler olduğu da bilinmektedir. Cosmos Bir Uzay Serüveni adı belgeselde Evrenin ilk zamanlarından tutun 20. ve 21. yüzyılda bahsedilen karanlık maddeye karar her şey en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

Belgesel Toplam 13 Bölümden Oluşuyor;

Bölüm 1: Cosmos Bir Uzay Serüveni ve Bölüm ismi ise, “Samanyolu’na Bir Bakış” olarak isimlendirilmiş ve Bu bölümde Samanyolu’na ağırlık veriliyor.

Bölüm 2: Cosmos: Bir Uzay Serüveni Bölüm İsmi “Yaşam Nehirleridir.”

Bölüm 3: Cosmos: Bir Uzay Serüveni Bölümünün ismi “Bilginin Gücü” Olarak bizlere bilimin ve bilginin gücünü anlatıyor.

Bölüm 4: Cosmos: Bir Uzay Serüveni Yan Başlık olarak da “Gökyüzü Hayaletleri” İsmi verilmiş.

Cosmos: Bir Uzay Serüveni, 5. bölüm ile “Aydınlık İçinde Saklanmak” adı altında ilginç yaklaşımlar sunuyor.

Bölüm 6: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Daha Derine” gitmek için sabırsızlanıyor.

Bölüm 7: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Temiz Oda” isimli bölümü ile farklı bir bakış açısı daha izliyoruz.

Bölüm 8: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Güneşin Kardeşleri” isimli bölümü ile Güneşin evrende tek olmadığını ve başka güneşlerinde olduğunu anlatıyor.

Bölüm 9: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Elektrik Çocuk” Bölümü ile Cosmos bilimcilerinden ilginç bir yaklaşım daha görüyoruz.

Bölüm 10: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Kayıp Dünyalar” ile evrende her saniye bir şeylerin kaybolduğunu anlıyoruz.

Bölüm 11: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Ölümsüzler” Bölümünü mutlaka izlemelisiniz.

Bölüm 12: Cosmos: Bir Uzay Serüveni “Özgür Dünya” Olarak sezon finali öncesi harika bir bölüm izliyoruz.

Bölüm 13: Cosmos: Bir Uzay Serüvenin karanlıktan korkma isimli müthiş bölüm ile sezon finali verilmiş oluyor.

Bu Filme 75 Yorum Yapılmış,

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

 1. SORUYORUM dedi ki:

  BANA NEDEN DÜNYA VAR SORUSUNUN CEVABINI VERİYOR FAKAT NİÇİN DÜNYA VAR VE NİÇİN BİZ VARIZ SORULARININ CEVABINI GALİBA ÖLENE KADAR ÇÖZEMEYECEĞİZ.AYRICA BELGESEL HARİKAYDI KESİNLİKLE TÜM OKULLARDA İZLETİLMELİ.

 2. SORUYORUM dedi ki:

  Ben tüm bölümleri çok beğendim.Açıkçası ben evrime çok soğuk bakmıyorum fakat yeterli bilgim yok elbette.Fakat din olmadan da hayata anlam katamıyorum.Açıkçası dini bilime karıştırmakta doğru değil,bilimi dine karıştırmakta doğru değil.Fakat günümüzde evrimi duyan ve azda bilgisi olan elitistler bunu yapmadan geçemiyor.Bence okula doğru din ve ahlak için Kuran'da girmelidir,doğru bilim için evrim de girmelidir.

 3. Sibel dedi ki:

  Dinde bilim de hepsi Allahın. Ne kadar cahil insan var kendine müslüman diyen ne kadar yobaz insan var görmüş olduk.ilk yaratılan Hz Adem ve eşi Hz Havva biz onlardan çogaldık ve tüm kitaplarda yazıyor

 4. Mustafa AVCI dedi ki:

  muhteşem bir belgesel serisi..İçinde her şey var..Ölmeden izleyinn

 5. herkul dedi ki:

  sorgula, merak et... yaşamış, yaşayan ve yaşayacak (iyi niyetli) tüm bilim adamlarına saygılar. tek kelimeyle harikaydı

 6. ajan dedi ki:

  sen raad ol hepimiz yıldız tozuyuz...

 7. kepik dedi ki:

  diyo ki mutasyano uğradı.
  canına yandığımın mutasyonu neden pembe , kırmızı lacivert değilde beyaz...
  boş bunlar HİKAYE...

  • Logistician dedi ki:

   @kepik Binlerce mutasyon oluyor ama hayatta kalma süresini uzatacak olanlar başarılı olabiliyor. Yani kırmızı bir ayı da evrimleşmiş olabilir lacivert bir ayı da ancak o kadar belirgin görüntüsüyle avlanamadığı için ömrü kısa oldu. Hayatta kalmasını sağlayacak bir avantajdan uzak olan mutasyonlar elenip gittiler beyaz renk mutasyonu ise işe yarar olduğu için kalıcı oldu. Yarım aklıyla azıcık birşey anlayıp yorum yapmış bunlar hikaye diyor. Keşke sen ve senin gibi insanlar doğal seçilimle yok olup gitseniz de biz de ilerleyebilsek.

 8. Hüseyin DİZMEN dedi ki:

  Mükemmel kelimesi az kalıyor, öğrendikçe ne kadar cahil olduğumu anlıyorum. Bilime katkısı olan yaşamış, yaşayan ve yaşayacaklara selam olsun.

 9. murat dedi ki:

  Yüzyıllardır bilim ile din savaşıyor sanılsa da aslında o günün din otoritesiyle bilim savaşıyor. 1400 lerde resim yapmak haramdı cezası idamdı. bugün din adamları resimlerini dağıtıyor, 1500 lerde dünya düzdü ve yuvarlak diyenler asılıyordu. Ama bugün tüm dini resimlerde yuvarlak bir gezegen resmi var. 1700 lerde matba haramdı şimdi din kitapları matbada basılıyor, 1900 lerde organ nakli kan nakli haramdı, bugün hayır olsun diye yapılıyor.. Diyeceğim o ki! 2100 lerde camilerde cuma hutbelerinde "bakınız şu Allah'ın işine kücük bir bakteriyi bu kadar karmaşık bir canlı olan insana çevirmiş" diyecekler... bugünkü evrim yalan doğru tartışmasını yapan insanlar unutulup silinecek... hiçbiri hatırlanmayacak.. hangini matbada kitap bastı diye asılan kişileri hatırlıyor?????

 10. cihan dedi ki:

  arkadaşlar belgeseli sevmeyen, mantıksız bulan varsa hocayla kediciklerini izlesin.orada daha anlayabileceğiniz şekilde evrim karşıtı konuşmalar yapılıyor.bilim karşıtı nasaya aptallar o kadar para harcanırmı diyen hocalarda var.onlarında vaazını dinleyebilir.zorunda değilsiniz yani.hoşunuza gitmiyorsa izleyeceğiniz seçenek çok.

 11. Kadir dedi ki:

  Cehalet en büyük düşmandır. Kimi zaman bildiklerini sandıkları bilime kimi zaman bildikleri sandıkları inançlara saklanarak hareket ettiler. İnancı ve bilgisi olandan korkmayın. İkisinden birini eksik bilendir tehlikeli olan.

 12. muhayyilem dedi ki:

  Bir harf katipsiz, bir sanat sanatkarsız, bir makina mühendissiz, bir resim ressamsız, bir bina ustasız, bir şiir şairsiz, bir düzen düzenleyicisiz ola bilir mi? bir makina, harf, resim, sanat, mimari eser, düzen olan evrenin katibi, düzenleyicisi, mühendisi, ustası, nakkaşı, sanatkarı olmadan nasıl olsun? tahtaya katip olmadan kalem bir harf yazsın ve anlamlandırsın da görelim...

 13. Bilim ve Din dedi ki:

  Bilimi, evrimi vs. kabul eden insan dinleri reddeder. Bu 2+2=4 kadar basit bir matematik. Çünkü din bu kainatın insanlar için var olduğunu söyler. Bilime göre ise Dünyamız evrende bir toz taneciği kadar bile değil. Madem bu kainat insanlar için neden evren böylesine büyüleyici bir büyüklükte? Madem dünya insanlar için neden evrenin yaşı 8.5 milyar yıl dünyanın yaşı 4.5 milyar yılken insalık bir kaç bin yıldır var? İslam erkeği topraktan yarattık, kadını ise erkeğin kaburga kemiğinden der. Bilime göre ise insan tek hücreli bir canlıdan gelmiştir. Bilimi kabul eden dine inanamaz, dine inanan da bilimi kabul edemez. Bu kadar basit.

  • Hector dedi ki:

   Cahiller çok tehlikeli olanlardır ve yanlış bilgiler ile savunma yapamaya meyillidirler. Kadının erkeğin kaburgasından yaratıldığını söyleyen ayet hangisi bir paylaş da bizde bilelim? İnsanları bilgisizliğinin içinde cehalete sürükleme!

  • ömer faruk dedi ki:

   Evren insanlık için yaratılmıştır. Yanlış söyleme. Yani dünyada insan için. Tersini söyleyebilmen için evrende insan dışında akleden, iradesi olan başka bir varlık gösterebilmen lazım. Ayrıca bilim ve din örtüşürler. Kuran eveim yoktur demez hatta pek çok yerde allahın bir süreç ile yarattığından bahseder. Kuranda bilimle ilgilide pek çok ayet vardır bakınız http://www.islamustundur.com/konular/ilim.html daha yeni bulunan pek çok bilimsel teori yasalar 1400 yıl önce kuranda yazıyordu

 14. Ömer Faruk dedi ki:

  Dinin kuranın ve peygamberimizin evrimi inkar ettiğine dair bir kanıt yokken izlemeyin demek yanlış olur. Sonuçta evrim varsa onuda yaratan Allah. Ve adamda zaten hayat nasıl var olmuş bunu halen çözemedik diyor.

 15. emrah dedi ki:

  dini konuda eleştiri getirenler... son bölümün son anına kadar sabredin.

 16. hadada dedi ki:

  Yani bazı sahneler komedi :D ulan anaerob bakteri nasıl oluştu peki dna sı filan ? direkt ordan aldılar tabi karşılarında cahil sürüsü var ya .Tamam birşey demiyoruz bilim ayrı şey din ayrı şey de kardeşim bilimi de tam anlamıyla kullanmamışlarsa art niyet ararım :)

 17. aerdogandho dedi ki:

  HARİKA BİR SERİ.
  Peş peşe soluksuz izledim. Daha sonra tekrar tekrar izleyeceğim. En az bir defa da orjinal İngilizcesinden izlemek istiyorum.

 18. serkan dedi ki:

  sakın izlemeyin. çok iyi

 19. Hemşinli Agop dedi ki:

  Süper ve ötesi, gelmiş geçmiş Kainatın,yaşamın ve canlıların ele alındığı bilimsel ve derinlemesine anlatımı olan bir baş yapıt belgesel, Neil Tyson anlatımı ve haluk bilginer in seslendirmesi muhteşem,Teşekkürler Film Makinesi.

 20. sismolog dedi ki:

  Bu kadar evrim karşıtı olunmaz ki ! evrim nedir diye sorsan 2 kelime söylerler MAymun=insan
  Böyle mantıktaki insanlara ne laf anlatabilirsin ki?

  Kuran da evrime karşı çıkan tek bir tane bile ayet yok varsa buyurun söyleyin

  • mehmet dedi ki:

   Kuran nedir desen iki kelime ancak söyler arapça kitap. ama bol bol sallıyor. Kuran baştan sona evrimi dışlar. İfade ettiği mana evrimle ters düşer. Allah insanı topraktan yaratmış. İlk önce Adem as yaratılmış ve tüm insanların babasıdır. bu mu evrimi dışlamıyor yani.

 21. Samet dedi ki:

  Sözde ataları şimdi neden evrimleşmiyo, hadi diyelim evrim doğru peki bunu teknolojiyle kobay yoluyla doğrulamak mümkün olabilir mi? Kanıtlayamadıkları şeyleri yutturmak en kolayıydı zaten!

 22. Sinan dedi ki:

  Allahın yarattığında hiç bi kusur yok

 23. Aysel Turan dedi ki:

  Okyanusta bir damla bile olmadığını görmek, insanı hayata dair, insanlığa dair pek çok şeyi yeni baştan düşünmeye itiyor. Pek çok şey anlamını tamamen yitirdiği gibi, pek çok şey de yepyeni anlamlar ediniyor. Bence izleyin.

 24. Cosmos dedi ki:

  Şu 13 bölümlük belgeselin tamamı aslında bizi ve hayatımızı çok yakından ilgilendiriyor.Bu belgesele evrim dayatması vs. gözüyle bakılması çok yanlış.Hiçbir otoriteyi kabul etmeyin.Onu sorgulayın deniyor son bölümde.Ayrıca bilim ve inancı karıştıran öyle çok kişi var ki bende onlardan biriydim.Vücudumuzu evren olarak düşünürsek bizim dünyamız vücudumuzunda ki bir atom dahi değil.Biz insanlar bu evren için bakteri kadar bile değiliz.Siz güneşin ve ayın sadece sizin etrafınızda döndüğü küçücük bir dünya hayal etmeye devam edebilirsiniz :)

 25. murat dedi ki:

  sadece izleyin. bilimsel metodu anlamak farkındalığınıza pozitif katkı yapacak, insan yanınızı güçlendirecek, sevgi dolacaksınız.